Discutii noi despre Dieta Dukan (partea a III-a) - continuare

4833 mesaje / 0 noi
Ultima adăugare
Last seen: în urmă cu 1 an 10 luni
Help me!

Buna! Am nevoie de ajutor, vreau sa pun poze "before/after" si nu stiu cum. Voi cum puneti, fetelor? Dar scrisul kilogramelor, pe foto, cum il faceti? Ma depaseste tehnologia... :(

ALINA F

imaginea utilizatorului Foxana
Last seen: în urmă cu 2 ani 2 luni
http://addtext.com/http://www

http://addtext.com/
http://www.fotor.com/features/text.html
http://picfont.com/
...cateva site-uri care s-ar putea sa te ajute. Eu folosesc photoshop pt textul pe poze dar astea s-ar putea sa-ti fie mai de ajutor.
Sau acest link pt colaje + text: http://muzy.com/app/photo_collage?source=nav_bar
Daca astea nu te ajuta incearca sa mai cauti pe google "collage with text" sau alte fraze cheie ce te-ar putea ajuta. Sunt mii de astfel de site-uri. Sper ca te-am putut ajuta. Abia astept sa iti vad rezultatele si vizual! Spor!

Am eliminat 30 kg din viata mea.
Inca 11 kg pana la taghetul propus! :)

If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse.

http://roxana-nastase.ro/

Multumesc!

Trebuie sa reusesc sa le postez, promisiunea-i promisiune! :)

ALINA F

imaginea utilizatorului NutuAlina
Last seen: în urmă cu 3 ani 4 luni
Buna! Am vazut aici discutii

Buna! Am vazut aici discutii despre vitamine si nu am realizat ca sunt obligatorii pana acum. Eu am inceput dieta fara sa fac analize inainte si nu iau nici vitamine. Se simte ca duc lipsa vitaminelor pentru ca ametesc destul de des,nu prea am forta si as vrea o recomandare,ce ar trebui sa iau,care sunt cele mai potrivite suplimente cand tii Dukan?

Nutu

vitaminele

Buna ziua tuturor ! Am. Nelamurire cu vitaminele, eu am luat EuroVita MultiVital A-Z sunt ok ? Si totusi nu le iau in fiecare zi pentru ca ma gandesc ca nu cumva sa imi impiedice procesul de slabit si ce-i drept fara ele ma simt fara putere. Ma ajutati cu un sfat va rog? Sunt la perioada de croaziera . :*

imaginea utilizatorului nicoleta44
Last seen: în urmă cu 1 an 1 săptămână
Citat de la LORELICA

Acesta este o copie de la o postare de la LORELICA - o ducanita studenta la medicina care ne-a ajutat foarte mult cu informatii precise de natura medicala. Sper sa va fie de folos!
,,DUKAN nu este si NU VA FI niciodata o dieta exhilibrata in etapa de croaziera. nu ai suficiente vitamine LIPOSOLUBILE. da, iti iei din legume vitaminele HIDROSOLUBILE dar celelalte ar trebui sa vina din grasimi si cum noi nu consumam ele sunt deficitare. efectele hipovitaminozei liposolubile apar tardiv pt ca se elibereaza prin tezaurizare din depozitele proprii adipoase. dar atunci cand apar inseamna ca ai o carenta atat de urata incat sa te fereasca bunul dumnezeu de probleme de reproducere, nervoase, musculare, orbul gainilor si spasmofilie asezonata cu guta sau cancerul de colon sau renal de la acidul uric.
repet, dieta dukan nu se tine fara suplimente, fara o atenta supraveghere a ciclului si a tranzitului.
ma pisca limba de fiecare data cand le vad pe fete postand de tulburari menstruale de la dieta sau altele. doamnelor, AVETI CARENTE DE VITAMINE SI MINERALE. de aia apar probleme de amenoree sau bradimenoree. va rog eu frumos, nu mai incercati totul pe dupa ureche, tinem dukanul dar nu tinem, ne facem da nu ne facem. din cauza voastra ajunge dieta sa fie boscorodita ca fiind proasta. regulile exista pt ca sunt necesare. deci, vitamine, tarate, apa, protectoare in caz ca aveti predispozitii in familie, monitorizarea pielii, ciclului si oricaror alte modificari. si serios vorbind, mai usor cu clismele sau ceaiurile diuretice. un aport suficient de fibre alimentare din legume si tarate ar trebui sa fie suficient.
si apropo, avand in vedere ca ai pietre la rinichi dukan nu e pt tine. sper sincer sa nu se mobilizeze pietrele pe uretere si sa ajungi de urgenta la spital. ele se mobilizeaza prin excesul hidric de care tu ai nevoie in dieta asta din cauza ca si asa pui o presiune extrema asupra rinichilor.
poate nu as fi fost asa furioasa daca nu mi-as fi petrecut deja ore intregi si noaptea toata studiind micro si macronutrientii in alimentatie si patologie, carente si excese.,,

Last seen: în urmă cu 3 ani 5 luni
voi ce parere aveti?

M-am cam speriat cand am citit postarea, cu toate ca eu am luat si iau vitamine chiar daca sunt in consolidare (vitamax sau ginsavit). Nu am cunostinte medicale dar am inceput sa citesc pe internet. Iata ce am gasit:
Vitaminele liposolubile sunt cele ce se absorb in sange, fiind stocate la nivelul ficatului. Din aceasta clasa fac parte vitaminele A, D, E si K, pentru care nu e necesara administrarea zilnica intrucat depasirea nivelului optim al acestora in organism produce toxicitate. Toate cele patru vitamine liposolubile sunt considerate esentiale, lipsa lor afectand functionalitatea normala a organismului. Digestia si absorbtia lor este direct dependenta de capacitatea organismului de a procesa lipidele primite prin alimentatie, astfel ca la unele persoane va fi nevoie de un aport mai des sau in cantitati mai mari din aceste vitamine pe cand la altele depozitele de vitamine liposolubile din grasimi ori ficat vor fi disponibile un timp mai lung pentru diferitele activitati ale organismului.

Un avantaj al vitaminelor liposolubile este ca in timpul prepararii alimentelor, fie ca e vorba de operatiunea de spalare a acestora sau de prelucrarea termica, pierderile vor fi minime. De asemenea, datorita faptului ca formeaza depozite, carentele vor aparea tardiv, in urma privarii indelungate si ca o consecinta a epuizarii depozitelor existente. Necesarul zilnic va fi stabilit tinandu-se cont de mai multi factori, cum sunt varsta (in genere copiilor, varstnicilor si femeilor insarcinate le e necesara o cantitate usor mai mare de vitamine), sexul (barbatii vor avea nevoie de mai multe vitamine decat femeile), activitatea fizica (cea mai intensa va duce la un consum mai mare de energie, implicit de vitamine), tipul de alimentatie si echilibrul dietei, precum si metabolismul persoanelor(cel mai accelerat va necesita o cantitate mai mare de vitamine). Desi apartin aceleasi clase, a vitaminelor liposolubile, vitaminele A, D, E si K au roluri diferite la nivelul organismului.
Vitamina A: are grja de ochii nostri, de piele, dar si protejeaza contra toxinelor si a radiatiilor solare. Asigura buna functionare a sistemului osos si nervos. Carenta de vitamina A se manifesta prin lispa poftei de mancare, diminuarea gustului, stari de letargie. Unde o putem gasi? In ficat, untura de peste, oua, legume cu frunze verzi (spanac, loboda), fructe (mango, papaya), fasole verde, lactate, fructe si legume de culoare portocalie (caise, piersici, morcovi).
Vitamina D. Numita si antirahitica, vitamina D este liposolubila, adica este abosrbita de grasimi fiind esentiala in reabsorbtia calciului si fosforului la nivelul intestinului. Este singura vitamina sintetizata in piele sub actiunea razelui soarelui. Deci prima sursa de vitamina D este lumina naturala. Vitamina D este continuta de pestele gras (hering, sardina, ton, macrou, somon), untura de peste (morun, ton, calcan), galbenus de ou, unt, lapte integral si lactate nedegresate.

Vitamina E. Are rol antioxidant putrenic, si intrerupe actiunea nociva a toxinelor din organism. Este soldat de nadejde in lupta cu timpul ajutand la mentinerea tineretii pieleii. Se gaseste in uleiuri vegetale obtinute din germeni sau seminte, ulei de soia, ulei de masline, orez brun , spanac, urzici, soia sau porumb.

Vitamina K, numita si antihemoragica, este indispensabila vietii, functia ei constant in a coagula rapid sangele si de a actiona preventiv asupra hemoragiilor interne. Este o vitamina liposolubila care rezista la caldura. O gasim in spanac, ficat, ulei de peste, iaurt, chefir, varza sau cereale.
Voi ce parere aveti?

vetina

imaginea utilizatorului gizela
Last seen: în urmă cu 1 an 2 luni
Aproape toate

Alimentele astea le consumi si la dieta exceptia fiind fructele si ma repet deja enervant de mult fetelor micul meu dejun este:un iaurt mic cu o lingurita de chia,psyllium,alfaalfa,seminte de mustar si o lingura de goji,uneori si o lingurita de cinepa,las o ora la inmuiat si o consum,e natural si are cam tot ce are nevoie organismul pe o zi dar desigur ca nu isi face efectul imediat cam dupa o Luna resimti efectele benefice.Am citit tot pe net ca pastilutele de Vitamine inghitite nici nu asimileaza organismul dar este doar un articol de pe net,informatii medicale nu am,bafta multa.

alfaalfa

Gizela, am tot citit despre beneficiile semintelor de lucerna. Spune-mi, te rog, tu le folosesti dupa ce le lasi la incoltit, sau ca atare?

vetina

Multumesc !

Multumesc !

imaginea utilizatorului Drug Gianina
Buna! pot gati carnea in

Buna! pot gati carnea in punga magica? bineinteles fara sa adaug ulei ! multumesc!

Vezi ca unele contin si zahar

Vezi ca unele contin si zahar/ulei. Uita-te la ce contine inainte sa o cumperi sau sa o folosesti.
Spor!

imaginea utilizatorului Diana@adminDD
Last seen: în urmă cu 3 ani 1 săptămână
Sigur, fara probleme.

Sigur, fara probleme. Insa doar punga, nu si plicurile de condimente.

Last seen: în urmă cu 1 an 11 luni
Raport 4 luni

Raportez, după 4 luni de dietă Dukab, -10,3 kg. Puțin după părerea mea, dar mi-am acceptat soarta, având în vedere că există și alte beneficii ale acestei diete. Eu de exemplu am învățat să gătesc, lucru de care sunt mulțumită.
Succes tuturor!

Last seen: în urmă cu 3 ani 6 luni
Multumesc Diana

Multumesc frumos Diana pentru raspuns si felicitari pentru acest site si pentru incurajari.

Nu ai pentru ce, Vera. :)

Nu ai pentru ce, Vera. :)

imaginea utilizatorului maria77
Last seen: în urmă cu 1 an 7 luni
Buna tuturor... Am o

Buna tuturor... Am o intrebare...azi sunt la zi de PP, am tinut pana acum 1pp/1pl. dar de maine as vrea sa tin 5pp/5pl. Intrebarea mea este de maine tin 5 zile de pl apoi 5 zile de pp...?

Last seen: în urmă cu 3 ani 1 lună
Da,poti schimba alternanta

Da,poti schimba alternanta dupa zilele de PP.

elena gabriela

. Raport la datorie - 5 luni

. Raport la datorie - 5 luni DUKAN .
------------------------------------------
Am facut si 5 luni de dukan. 23 saptamani de Dukan. 150 zile de DUKAN!
Croaziera se apropie de final cu pasi usori si cu o veste buna. Am inceput acest regim la groaznica greutate de 93kg. Astazi, la fix 5 luni de dieta, am 67,9kg. Am eliminat 25 kg din viata mea. Urmeaza inca 3 kg pana la targetul dukan, inca 8 kg pana la targetul meu.

Consolidarea bate la usa dar eu nu ma grabesc. Doresc sa intru in consolidare la finalul lui iulie pentru ca in august intru in concediu si o sa fiu plecata in drumetii pe munte si va fi mai greu sa tin croaziera atunci. O sa incerc din rasputeri sa tin consolidarea cum se cuvine dar o sa fiu plecata o lunga perioada si nu-mi pot lua atata mancare la pachet pentru ca se va strica fiind vara... si cumva trebuie sa impac si capra si varza.
Pt primele zile o sa imi iau pachetel cat sa reziste. Iar in rest... conservele de peste in suc propiu si iaurturile o sa fie baza. Sper sa gasesc si carne la conserva buna pt consolidare pana atunci. Painea integrala iarasi o sa fie de un real ajutor.
In fine... mai e pana atunci... vad eu ce fac :)

Sa va dau si vestea buna: va ziceam la un momentdat ca merg la interviuri... in sfarsit mi-am gasit job nou, saptamana asta am demisionat, peste 1 saptamana incep! :)
Diferenta o sa fie la mersul pe jos locatia noului job fiind ceva mai aproape de mine... si in loc de 2 ore ca pana acum (1 ora dus - 1 ora intors) o sa fac doar 1 ora jumate de mers pe jos pe zi (45 min dus - 45 min intors).

Deci pana acu 2 mari schimbari pt mine pe anu asta... schimbat numarul la pantaloni si schimbat jobul. Un an foarte productiv ^_^

O zi frumoasa va doresc si sa slabiti intr-un mod cat mai sanatos!
Pupici si imbratisari! :*

Last seen: în urmă cu 7 luni 3 săptămâni
Felicitări pentru performanță

Felicitări pentru performanță. Sper să pot slăbi și eu din nou.

Last seen: în urmă cu 3 ani 1 lună
Foxana,felicitari pt

Foxana,felicitari pt relizarile tale fizice si profesionale.Acum ceva vreme spuneai ca te ai saturat de atata carne inteleg ca ti ai revenit.Ma bucur pt tine

elena

imaginea utilizatorului nicoleta44
Last seen: în urmă cu 1 an 1 săptămână
Felicitari

Felicitari Foxana! Schimbare superba in bine! O zi superba in continuare, cu drag , Nicoleta.

felicitari!

Deci este adevarat, o schimbare buna in viata, aduce multe alte lucruri bune. Succes!

vetina

Bravo, felicitari, ma bucur

Bravo, felicitari, ma bucur pentru tine!

Last seen: în urmă cu 1 an 11 luni
Felicitări!

Felicitări pt. kg pierdute, pt. cele 5 luni de dietă (știu din experiență proprie că nu este chiar ușor, deși eu am doar 4 luni) și pt. noul loc de muncă. Noroc în continuare, deși tu pari genul care își face norocul singură.

Felicitari!

Felicitari pt realizari!

ALINA F

Intrebare

Este a doua oara cand tin dieta Dukan. Acum 2 ani am tinut doar perioada de atac (7 zile) si cateva zile de croaziera si am slabit 10 kg. Apoi am revenit la stilul de alimentatie precedent, consecinta pe termen mediu fiind aceea ca am mai pus vreo 4 kg peste greutatea de la care am inceput cura.
Anul acesta am repetat dieta si dupa 7 zile de atac si alte doua saptamani de croaziera am ajuns de la 107 kg la 96 kg.
De data aceasta intentionez sa tin dieta la modul serios si sunt interesat sa ajung pe la 90 kg insa ingrijorarile mele tin de modul cum aceasta dieta afecteaza starea generala de sanatate.
1. De unde ia corpul vitaminele daca nu mancam fructe etc
2. Ficatul, inima, rinichii etc pot fi afectate negativ datorita consumului exclusiv/mare de carne?
3. Ca si barbat exista tentatia de a mai bea un pahar de bere sau vin ... sunt permise bauturile alcoolice? In ce faza? Bineinteles nu vorbim despre excese ci de normalitatea unei sticle de bere :)
4.Ma sperie perioada mare pe care ar trebui sa o aloc in etapa de consolidare... 10 zile pe kilogram pierdut inseamna cam mult timp in cazul meu.
Ar mai fi si altele dar fiind prima postare ma rezum la ce am scris mai sus. Multumesc.

Riscurile in dieta Dukan

O sa iti raspund..barbateste!

1. De unde ia corpul vitaminele daca nu mancam fructe etc
1. din suplimente; si e musai sa iei si calciu- consumul mare de proteine duce la hipocalcemie. De-aia lesina fetele cind tin dieta dupa ureche...

2. Ficatul, inima, rinichii etc pot fi afectate negativ datorita consumului exclusiv/mare de carne?
2 Rinichii sint afectati primii si nu din cauza lipsei apei, ci din cauza excesulu de proteine; exista risc de malnutritie severa (citeste rabbit starvation) , exista risc de hiperuricemie. Daca ai predispozitie, poti face guta. La fel, regimurile hiperproteice duc la hipertensiune, diabet, boli cardiovasculare, disfunctii hepatice, osteoporoza.

3. 3. Ca si barbat exista tentatia de a mai bea un pahar de bere sau vin ... sunt permise bauturile alcoolice? In ce faza? Bineinteles nu vorbim despre excese ci de normalitatea unei sticle de bere :)
Nu. In organism alcoolul se transforma in glucide (zaharuri). Adica ori bei bere, ori maninci placinte sau orice prajituri, tot dracul ala e.

4. Ma sperie perioada mare pe care ar trebui sa o aloc in etapa de consolidare... 10 zile pe kilogram pierdut inseamna cam mult timp in cazul meu.
Daca te sperie asta inseamna ca nu ai de gind sa iti schimbi obiceiurile alimentare si orice kil pierdut se va intoarce cind termini orice dieta, nu doar dukanul.

Vad ca nu ai intrebat nimic de sport si de analizele pe care E MUSAI sa le faci inainte de a incepe dieta. :)

Last seen: în urmă cu 2 ani 8 luni
Buna Vladimir

1. Va trebui sa iei suplimente de vitamine pentru a le inlocui pe cele pe care le luam, in mod normal, din fructe. :)
2. In principiu, ele pot fi usor afectate daca dieta nu e tinuta corespunzator. De ex, ficatul- de la exces de indulcitori artificiali sau rinichii, de la nerespecterea cantitatii de apa consumata/zi.
3. Bauturile alcoolice sunt interzise pentru ca zaharul din ele ajunge direct in sange, deci, ingrasa. Iti poti asuma responsabilitatea pentru o sticla de bere, fiind constient ca te poate duce la stagnare sau o mica ingrasare.
4. Nu trebuie sa te sperie perioada de consolidare. Daca te vei obisnui cu regimul, nu va fi o problema. Apropo, la mine va tine 1 an. :)
Sper ca ti-am raspuns la intrebari. :)

Life begins when your confort zone ends!

Multam

de raspunsurile prompte. Trebuie sa recunosc faptul ca nu am respectat decat in parte treaba cu cantitatea de 1,5l de apa pe zi si nici cele 2 linguri de ovaz... sa inteleg ca sunt foarte importante aceste doua detalii inclusiv pentru pastrarea starii de sanatate si nu doar in procesul de slabire?!
Cu zaharul ma descurc... oricum nu-l foloseam la cafea.
Am luat un complex de vitamine insa am observat ca am stagnat pe latura scaderii in greutate si am renuntat... e posibil sa aiba acest efect?

Pagini