Discutii noi despre Dieta Dukan (partea a III-a) - continuare

4833 mesaje / 0 noi
Ultima adăugare
imaginea utilizatorului Diana@adminDD
Last seen: în urmă cu 3 ani 1 săptămână
Taratele de ovaz regleaza

Taratele de ovaz regleaza trigliceridele si nivelul colesterolului, plus tranzitul intestinal.
Sint sanatoase si pentru cei care nu tin nici o dieta.
Apa trebuie bauta obligatoriu: consumul de proteine goale duce la deshidratare.
Vitaminele si minelarele nu au treaba cu intrarea in platou. :)

Last seen: în urmă cu 3 ani 5 luni
Ok... lucruri noi... scuzata sa-mi fie sinceritatea

Nu mi-am facut analizele inainte de a incepe dieta... asta e... de-acum inainte nu mai am ce face pentru ca banuiesc faptul ca acum ar iesi mai toate aiurea datorita dietei propriu-zise.
Nevoia de a consuma destule lichide e o chestiune pe care desigur am sa o aplic toata viata... am inteles principiul. Sport efectiv nu prea fac datorita naturii meseriei insa desigur ca ma straduiesc sa merg destul pe jos si sa mai fac cateva cicluri de flotari cand gasesc timp.
Cat despre temerea privind perioada de consolidare... mi-am analizat regimul alimentar inainte de a incepe dieta si am gasit aproape orice aliment sau combinatie de alimente nerecomandate (cartofi prajiti cu oua ochiuri, jumari, tochitura moldoveneasca, carne de porc sau miel etc). Sunt constient ca lucrurile nu vor mai fi la fel insa asta este sunt un gurmand si pentru mine preparatele trebuie sa aiba gust altfel nu-i nicio sfaraiala sa mananci. Nu ma vad mancand musli cu iaurt si un biscuite dietetic. Cel mai probabil o sa respect niste principii alimentare de baza si o sa fac mult mai mult sport atent la schimbarile de pe cantar. Dar sunt oricand deschis la sugestii si idei bune, motiv pentru care orice sfat aveti e bine venit. Cu multumiri pentru raspunsuri.

Eu nu scuz sinceritatea - o

Eu nu scuz sinceritatea - o apreciez la maxim. :)
Si eu sint gurmanda si sedentara prin meserie. Si ceea ce pot sa iti spun din proprie experienta este ca nici o dieta nu ajuta si nu are rezultate definitive decit in momentul in care ne spunem singuri "stop". Iar cind spui singur "stop" si te apuci sa faci miscare si sa nu te iei la intrecere cu farfuria... nu mai ai nevoie de nici o dieta. :)
La cel mai mic semn ca nu te simti bine, mergi imediat la medic, Vladimire, te rog. Nu e de joaca. Mult succes si vointa!

Last seen: în urmă cu 2 ani 8 luni
Legat de vitamine nu prea

Legat de vitamine nu prea sunt EU in masura sa dau sfaturi pentru ca nici eu nu iau constant, din aceeasi teama de stagnare,ingrasare, pofta de mancare. :-s

Life begins when your confort zone ends!

imaginea utilizatorului passiflora
Last seen: în urmă cu 10 luni 2 săptămâni
Buna Ana

Sunt o veche dukanita, care s-a pierdut pe drum dar, din experienta iti pot spune atat tie cat si lui Vladimir 1974 ca este bine sa luati vitamine si multiminerale. Ajuta foarte mult deoarece in regimul Dukan corpul este privat de fructe si legume....de baza sunt proteinele. Atat eu cat si multe persoane ne-am confruntat cu o problema si anume caderea parului. Stagnarea dupa parerea mea poate fi din diverse motive: constipatia, ziua de legume+proteine, in cazul femeilor aceea peroada din luna, sau pur si simplu se ajunge la un "prag" greu de trecut chiar si cateva zile. Atunci nu va lasati si continuati dieta, se vor vedea rezultatele. Spor la slabit.

em

Last seen: în urmă cu 3 ani 6 luni
Intrebare Coaziera

Buna tuturor! sunt nou aici pe site si tin Dieta Dukan de 3 zile,maine intru in Croaziera si as vrea sa va intreb ceva: Daca imi ating greutatea dorita in timpul perioade de Croaziera trebuie sa ma opresc cu Croaziera si sa incep Consolidarea ?? sau trebuie sa continuu Croaziera exact cum o zice testul pana la o anumita data(nr de zile) desi eu mi-am atins tinta??
am citit f mult despre retata Dukan dar situatia asta nu am intalnit-o. Sper ca cineva care a citi mult mai mult ca mine ,care detine mai multe info sa imi dea un raspuns.M-as bucura mult.Va multumesc anticipat.

sabin

buna Sabin

Trebuie sa tii croaziera pana ajungi la nr de kg dorite de tine. In test este trecuta o data aproximativa, dar nu e musai sa fie ca acolo; depinde de organismul fiecaruia si de cat de bine respecti dieta. :) Asadar, spor la slabit :)

Multumesc Ana!

Multumesc Ana!

apreciez ca mi-ai raspuns.

sabin

imaginea utilizatorului danasylvester75
Last seen: în urmă cu 2 ani 5 luni
cola 0 zahar

astazi am baut o cafea cu indulcitor si am cumparat si o doza de cola 0(pofta).pot consuma acum cola? multumesc anticipat!

dana

imaginea utilizatorului Diiana
Last seen: în urmă cu 3 ani 4 săptămâni
Sigur ca da :*

Sigur ca da :*

Mâncăm ca să trăim, nu trăim ca să mâncam! :)

Last seen: în urmă cu 1 an 9 luni
Va rog frumos sa-mi spuneti

Va rog frumos sa-mi spuneti dacă nu am reușit să salvez testul mai pot face ceva ? Mulțumesc.

imaginea utilizatorului Foxana
Last seen: în urmă cu 2 ani 2 luni
Te loghezi acolo si o sa iti

Te loghezi acolo si o sa iti gasesti testul salvat in contul tau ☺

Am eliminat 30 kg din viata mea.
Inca 11 kg pana la taghetul propus! :)

If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse.

http://roxana-nastase.ro/

Last seen: în urmă cu 2 ani 11 luni
buna

Ma bucur pt.tine.
Sper sa reusesc si eu.

Last seen: în urmă cu 1 an 9 luni
Mulțumesc,am reuşit.

Mulțumesc,am reuşit.

Buna Coricord

Da! Il poti face din nou, eventual cu o alta adresa de email daca nu iti mai da voie cu aceeasi. :)

imaginea utilizatorului Diiana
Last seen: în urmă cu 3 ani 4 săptămâni
Bună ziua! :*

Bună ziua! :*
Spune-ți-mi, vă rog cum aș putea face dulceață sau sirop cu îndulcitor și ce fel de îndulcitor să folosesc(dar și în ce cantitate). Clio este bun?
Mulțumesc :* !

Mâncăm ca să trăim, nu trăim ca să mâncam! :)

imaginea utilizatorului Allyanny
Last seen: în urmă cu 2 ani 6 luni
Din nou printre voi

Buna fetelor !
La sfarsitul lunii aprilie a trebuit sa ma mut, ceea ce a insemnat mult stress, bataie de cap si intr-un fel sau altul si cu zile in care am trisat in dieta ( mancat nepermise ). Dar azi dupa o luna jumatate de asteptare, am in sfarsit internet si pot din nou sa ma incarc cu putere, rabdare si ambitie din postarile voastre.
Desi au fost zile in care am trisat ( mancand ciocolata , jeleuri , inghetata si cirese ) cantarul nu a fost chiar atat de dur cu mine si dupa 2 luni si 15 zile de Dukan m-am scapat de 12 kg.
As mai avea de eliminat aproximativ 7 kg.in urma rezultatului pe care mi l-a dat testul Dukan ( ar trebui sa ajung la 66 kg ) si cam 8- 9 kg ca sa ajung la greutatea dorita de mine ( si anume vreo 65- 64 kg ca sa ma simt bine in piele mea )
Eu va imbratisez , va ures succes pe mai departe ...si va rog nu ma judecati prea aspru pentru greseala de-a nu tine ca la carte dieta dukan...

Allyanny - Eu pot , Eu trebuie sa reusesc, Eu voi reusi !

13 kg de eliminat dupa targhetul Dukan, 17 kg de eliminat dupa targhetul meu...

Last seen: în urmă cu 1 an 10 luni
Pulpa de vita e permisa¿ mi

Pulpa de vita e permisa¿ mi-am cumparat acum, pentru prima data de cand tin dieta, si mi se pare ca are cam mult grasime...si nu stiu ce sa fac. Un sfat va rog!! Mersi

alinab

Da, este permisa cand are

Da, este permisa cand are grasime 10% maxim. Incearca sa scoti grasimea in exces cu ajutorul unui cutit bine ascutit.
Pe viitor cumpara pulpa de vitel din urmatoarele motive:
- este slaba
- este mai frageda
- se gateste mai repede
- este mai suculenta

imaginea utilizatorului Inutza.
Fetelor, pentru a mai trece

Fetelor, pentru a mai trece din pofta de fructe, avem voie in croaziera ceai de fructe? Multumesc! Chiar daca nu va scriu, citesc zillnic comm voastre si merg inainte, am plecat la 97, am ajuns la 82.300 kg, inca 300 gr si au plecat 15 kg. Promit la 15 fix vin cu poze inainte/dupa.

Fiul meu va fi mandru de mine...promit!

24.03.2014 - 97,0 kg
01.04.2014 - 91.4 kg
24.04.2014 - 88.6 kg ( minus 8.4 kg) 1 LUNA DUKAN
01.05.2014 - 86,9 - 10 kg 1 LUNA CROAZIERA

imaginea utilizatorului Mamy11 Viorica
Last seen: în urmă cu 1 zi 16 ore
Da, se poate !
Inutza. a scris:

Fetelor, pentru a mai trece din pofta de fructe, avem voie in croaziera ceai de fructe? Multumesc! Chiar daca nu va scriu, citesc zillnic comm voastre si merg inainte, am plecat la 97, am ajuns la 82.300 kg, inca 300 gr si au plecat 15 kg. Promit la 15 fix vin cu poze inainte/dupa.

In zilele de PL fa-ti prajituri cu dovleac sau rubarba

Cartea DUKAN http: http://ge.tt/2NFryxG/v/0?c

Retetele mele pentru toate etapele : https://dukanmamyvio.wordpress.com/

Buna ziua

Buna ziua. Dupa cum scrie pe profilul meu sunt inscrisa din 2012, am avut o tentativa de a incepe dieta dukan dupa care am renuntat.
Acum am deja doua saptamani si sunt hotarata sa o tin pana la capat.
Oricum citesc postarile voastre in fiecare zi, chiar daca nu scriu.
Ma putei ajuta si pe mine? Vreau sa fac prajitura cu iaurt postata de mamy vio si nu stiu ce inseamna 1 pachet Shirataki di konjac si unde gasesc.
Multumesc si spor la slabit!

Last seen: în urmă cu 2 ani 9 luni
Shirataki

se gasesc la Mega Image si cred ca si la unele Shop And Go- uri.

Cristina

imaginea utilizatorului Foxana
Last seen: în urmă cu 2 ani 2 luni
Uite asa arata: http://www

Uite asa arata: http://www.carrefour-online.ro/bacanie/gourmet/bacanie_gourmet/paste_shi...
Si sunt un fel de paste permise si in atac si in croaziera. Eu n-am folosit niciodata deci nu stiu exact unde gasesti... dar conform site-ului acesta poti gasi in carrefour :)
Si au si pe site-ul nosugarshop: http://www.nosugarshop.ro/Taietei-Shirataki-1720.html
In rest... iti mai pot da alte sugestii fetele care au folosit.
Spor !

Am eliminat 30 kg din viata mea.
Inca 11 kg pana la taghetul propus! :)

If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse.

http://roxana-nastase.ro/

Last seen: în urmă cu 2 ani 7 luni
Felicitari Foxana pentru

Felicitari Foxana pentru rezultat!

Multumesc

Multumesc frumos pentru raspuns si felicitari pentru vointa ta de a slabi si pentru rezultate.

shirataki noodles

Vera, le mai gasesti si la Mega Image si pe siteul produsedukan.ro Sint destul de scumpute.
Fideaua din kelp are doar 6 calorii (este facuta din algemarine), insa se gaseste mai greu, eu am luat acum vreo doi ani din Dragon.

Multumesc

Multumesc frumos pentru raspuns si felicitari pentru acest site si pentru incurajari.

imaginea utilizatorului Dyy7
Last seen: în urmă cu 3 ani 2 luni
Cu pasi siguri, ma apropii de

Cu pasi siguri, ma apropii de tinta. Mi-au ramas 2 kg pana la targetul Dukan si 4 pana la targetul personal, desi eu cred ca o sa mi-l modific si o sa mai continui croaziera, atat de ambitionata am devenit. Daca la inceput eram hotarata sa dau ,macar, cateva kg jos, acum vreau sa scap de ,cat mai multe. Va doresc la toate determinare si rabdare, si multe realizari egale cu kilograme plecate in calatorie cu bilete intr-o singura directie )))))))))))

Last seen: în urmă cu 2 ani 11 luni
Buna

Ma bucur pt.tine.
Sa stii ca eu nu am aceasta ambitie .
abea am inceput dieta si ma streseaza

Pagini